Publisert: 14. august 2025 | Sist endret: 15. august 2025 | Forfatter: Tekst Anne-Lise Stangenes foto A-LS og Audun Haugen

Vår første skoledag på 5. trinn

Ny base med nye klasserom. Mange nye voksne å bli kjent med. Velkomstsang og lek med fadderbarna. Navneskilt, Tegnebok. Sang og musikk. Spennende dag!



Vi møtte opp foran skolen. Nytt for oss alle. De voksne møtte oss utenfor. Mange, gode klemmer til og av Anne-Lise som vi kjente godt fra de to forrige årene. Nye og ukjente voksne. Deilig å se klassekameratene igjen etter en lang og fin sommerferie. 

Oppstilling i A, B og C. Det var kjent og trygt. Opp trappene, av med sekken i ny garderobe, og inn i lyttekrokrommet. Der fikk vi plassen vår i stor lyttekrok. En rask velkomst og presentasjon av de nye voksne. Så kom enda et kjent fjes inn døra i fargerik kjole og med gitaren klar. Vibeke, og ikke bare det men også Elisabeth var der. Trygt og godt når vi øvde oss gjennom sangen vi skulle ønske førsteklassingene velkommen med. En sang vi kunne kjempegodt etter å ha øvd på den før sommerferien. Masse skryt av alle de voksne. En fin start på vår første dag på mellomtrinnet. 

Like før kl. 09 stilte vi igjen opp som A, B og C. Vi var klare. Endelig skulle vi bli ordentlige faddere for førsteklassingene. Vi skulle synge for dem på skoletrappa. Tenk at vi husket hvor vi skulle stå helt fra førskoledagen i juni. De voksne ble skikkelig imponerte. Sangen gikk fint, og vi fikk igjen mye skryt. Det likte vi godt, så da vi gikk opp igjen til basen vår og inn i hvert vårt klasserom som A, B og C-gruppa, var vi veldig fornøyde alle sammen.

I hvert vårt klasserom fikk vi ny pultplass med ny læringspartner. Først skulle vi snakke sammen om sommeren, om vi hadde bada og mye annet, før vi fikk informasjon om hva som skulle skje videre gjennom dagen. Mange forskjellige aktiviteter venta. Navnelapper, tegnebok, utelek med fadderbarna, informasjon om timeplanen og om morgendagen. 

Lengre skoledager får vi også. Vi slutter kl. 14.15 på mandager, tirsdager og torsdager. Onsdag er som før den korteste dagen, for da slutter vi kl. 12.30, og på fredager slutter vi kl. 13.30. Nytt av året, og veldig spennende, er at vi skal ha FYSAK hver tirsdag. Da starter skoledagen kl. 08.00 fordi FYSAK er en obligatorisk del av skolen. Når vi kommer må vi alltid huske å registrere oss hos Nadia eller Anita. Hva FYSAK er? Ordet betyr "Fysisk Aktivitet" som betyr å bruke kroppen til bevegelse.

Under spisinga begynte lærerne å lese for oss fra 3 nylånte høytlesningsbøker. A-gruppa har ei bok med humor og følelser, B-gruppa en spenningsbok, mens C-gruppa leser ei bok med masse humor. Bøkene skal gå på rundgang slik at vi får hørt dem alle tre.

Dagen ble avsluttet som fullt trinn igjen i stor lyttekrok. Der sang vi kjente og kjære sanger fra i fjor; "Klovnevisa", "Days of the Week" og "Æ ser dæ på Markens i kveld". Vi begynte å lære en ny sang også, nemlig den nye sangen til fotball-landslaget 2025. Deretter kom rektor Cecilia innom. Av henne fikk vi masse skryt for sangen vår om morgenen, og om hvor gode vi er som faddere. Hun fortalte også litt om høsten på Lova, og at vi skal lære programmering! Vi gleder oss til det allerede! Helt til slutt snakket vi om hva vi skal gjøre i morgen: Leke med fadderbarna, ha uteskole på Kråkefotplassen med både frilek og voksenstyrt lek, få ny skrivebok som vi skal bestemme navn på, og skrive om hele fredagen i den.

 

VI GLEDER OSS!