Meny
Velg seksjon SFO
SFO
Klasse 1
Klasse 2
Klasse 3
Klasse 4
Klasse 5
Klasse 6
Klasse 7
Innføringsklassen
Nye 1. trinn på Lura
Artikkel
Vedlegg til artikkel
Timeplan høsten 2024
Nytt fra skolebiblioteket

Skolebiblioteket skal fremme leselyst og leseglede, gi elevene tilgang til variert utvalg av litteratur, bidra til at elevene utvikler ferdigheter i lesing, skriving og muntlighet og - ikke minst, være en naturlig del av elevenes skolehverdag. Dette står i Sandnes kommune sin overordnet plan for skolebiblioteket. 

Lesing er en viktig satsningsområde i Lura skolens utviklingsplan, derfor har vi lyst til å bruke skolebiblioteket som en læringsarena, der elevene anbefaler bøker for hverandre, leser for hverandre og samtaler om bøker/ litteratur. Flere studier viser at når de gjør det, da øker også motivasjonen og engasjementet for lesing. Og på Lura skole ønsker vi å fremme leselyst og leseglede!

Fra og med skoleåret 2024-2025 skal vi ha flere biblioteksassistenter fra 6. og 7. trinn som hjleper til med å gjøre skolebiblioteket mer innbydende. Elevene som har fått jobben - etter søknad og intervju - er veldig glade i bøker og har som oppgaver bl. a. å holde biblioteket ryddig, hjelpe elevene på småtrinnet med å finne bøker, lese høyt til elevene på 1. og 2. trinn, hjelpe skolebibliotekaren med å fikse bøker, kassere gamle/ ubrukte bøker, m.m.

Etter høstferien skal vi også prøve å ha biblioteket åpent i storefri noen dager i uken med hjelp fra assistentene. Da kan en klasse om gangen få sjansen å bruke biblioteket for å lese, snakke om bøker, eller spille brettspill sammen. 

Biblioteksassistenter høsten 2024 er:

- Marianne og Diba (7A)

- Nikolai og Lilly (7B)

- Ian og Conrandine (6A)

- Elida og Maja (6B)

Biblioteksassistenter våren 2025 er:

- Era og Linnea (7A)

- Ella, Sanne, Ingrid og Thea (7B)

- Iris og Dlin (6B)

I tillegg har vi tre deltidsassistenter som skal jobbe hele skoleåret: Felix, Lano og Kasper (7B). 

Assistentene gjør mye nyttig arbeid. De er med og skaper liv på skolebiblioteket. Det er også veldig populært å være assistent, mange elever har søkt - derfor håper vi at vi kan fortsette med det neste skoleåret. 

ANNET

  • Vi skal nå kjøpe inn flere nye bøker. Vi har spurt elevene hva de ønsker å lese, og har fått inn mange flotte forslag. De mest populære seriene på Lura skole er: Amuletten, Kapten supertruse, Harry Potter, Hundemannen, Håndbok for superhelter, Tom Gates (på norsk og engelsk) Naruto bøkene, og bøker om fotball og håndball. I tillegg har elevene foreslått at vi kjøper inn tre av bøkene som de har "smakt" fra antologien Bokslukerprisen: Jakob på vippepunktet (av Nina Borge); Ulv Ulv (av Elin Viktoria Unstad), og Max Manus (av Andreas K. Iversen)
  • Vi ønsker å ha en flerspråklig hjørne på skolebiblioteket. På Lura skole snakker vi veldig mange forskjellige språk - bl. a. urdu, rumensk, arabisk, engelsk, norsk, pashto, ukrainsk, spansk, russisk, etc. Dersom dere har bøker på flere språk hjemme som dere ikke lengre har behov før og ønsker å donere til biblioteket, tar vi dem veldig gjerne imot.

 

Timeplan høsten 2024